İMKON A.Ş | Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Çalıştığım firma Ankara dışında farklı bir şehirde iş yapıyor sınav için çalıştığım şehre gelebilir misiniz?

Minimum grup sayısının oluşturulması ve uygun sınav ortamının temin edilmesi halinde (şantiye vb.) sınav organizasyonun Türkiye’ nin her hangi bir bölgesinde gerçekleştirilmesi mümkündür.

Belge alabilmek için hangi sınavlara girmeliyim?

Başvurunuzun onaylanmasının ardından ilan edilen sınav tarihinde ilgili mesleğin ulusal yeterliliklerinde belirtilen esaslara uygun zorunlu ve istek halinde seçmeli birimlerden sınava girmeniz gerekir. Belge sahibi olmak için zorunlu birimlerin tamamından teorik ve pratik sınavlara girmek ve başarılı olmak şarttır.  Başarısız olduğunuz bölümden hiçbir ücret ödemeden 1 yıl içinde tekrar sınava girme hakkına sahipsiniz.

Sınavda başarısız olduğum bölümden ne zaman sınava girebilirim?

Başarısız olduğunuz bölümden  bir yıl içinde hiçbir ücret ödemeden tekrar sınava girebilirsiniz.

Alacağım belgenin geçerlilik süresi ne kadardır?

Belge geçerlilik süresi 5 yıldır. 18 ay mesleğinizde çalıştığınızı belgelemeniz durumunda süre 5 yıl daha uzatılır.

Sınavdan başarılı olabilmem için kaç puan almam gerekir?

Başarı notu ilgili mesleğin ulusal yeterliliğinde tanımlanmış olup her mesleğe ve her birime göre değişmektedir. Genel olarak teorik bölümden%60 pratik bölümden %80 başarı sağlamanız gerekmektedir.

Kuruluşunuzdan aldığım yeterlilik belgemi kaybettim ne yapmam gerekiyor?

Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz gerekir.  Daha sonra ilan ve kimlik fotokopisi ile tekrar Kuruluşumuza başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Kuruluşumuz ayrıca belge ücreti almamaktadır ancak MYK belge ücreti olan 50 TL yi ise MYK banka hesabına yatırmanız gerekmektedir.

40 Meslekte MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu hakkında bilgi alabilir miyim?

Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

 

Tebliğe ulaşmak için tıklayınız.

Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ulaşmak için tıklayınız.

Belge zorunluluğuna ilişkin sıkça sorulan sorulara ulaşmak için tıklayınız.

Sadece bir meslek dalından mı sınava girebilirim?

Kendinizi yetkin gördüğünüz her meslek dalından sınava girebilirsiniz.

Sınava gelemedim ne yapmam gereklidir?

Hiçbir mazeret bildirmeden sınava girmemiş iseniz sınav ücretini geri alamazsınız. Ancak mazeretinizi belgelemeniz durumunda sınav hakkınızı tekrar kullanabilirsiniz.

Mesleğimle ilgili hangi konulardan sınav olacağım?

Sınav konuları ulusal yeterliliklerde mevcut olan birimlerde tanımlanmıştır. İMKON A.Ş. web sitesinde ilgili ulusal yeterlilikler mevcuttur.